Archív článků

Datum: 20.04.2005

www.gpz.cz - homepage

Dokument 01/2006

Návrat na předchozí stránku

Vědci jsou na stopě bosenské pyramidy

20.04.2005

Sarajevo - Bosenský kopec Visočica nedaleko bosenské metropole Sarajeva je možná skutečně někdejší pyramida. Vědci, kteří od minulého týdne vrch s nápadně pravidelnými tvary zkoumají, totiž narazili na první bloky údajně opracovaného kamene. O něco konkrétnější obrysy tak nabývá vize amatérského archeologa Semira Osmanagiče, který „pyramidomanii“ v Bosně a Hercegovině rozpoutal a který tvrdí, že u městečka Visoko se nachází nejstarší evropská pyramida. Osmanagič je přesvědčen, že kopec vytvarovali Ilyrové, kteří obývali Balkán dlouho předtím, než ho dobyli kolem roku 600 našeho letopočtu slovanské kmeny. Pod nánosy hlíny zatím experti objevili kromě velkých kamenných bloků dlážděnou vstupní plošinu a vchody do tunelů.

 

Bosenská „pyramida“ láká zástupy turistů

13.05.2006

Sarajevo - Vědci se při zmínce o objevu jen pohoršeně usmívají. Lidé z bosenského městečka Visoko však mají jasno: kopecVisocica v blízkosti jejich obce skrývá starobylou pyramidu.
A pokud ne, nic to nemění na faktu, že „objev“ přilákal do jejich městečka davy movitých turistů nejen z asi třicet kilometrů vzdáleného Sarajeva, ale dokonce i ze zahraničí.
Strůjcem současné prosperity Visoka je amatérský archeolog Semir Osmanagič. Jinak rodák z bosenské Zenice, který prý strávil dlouhá léta studiem mexických pyramid.
„Visocica má téměř perfektní trojúhelníkové svahy, obrácené navíc přímo na jednotlivé světové strany. Tento fakt i tvar pyramidy mě přesvědčily, abych zde začal kopat - sama příroda prostě nemůže takové objekty stvořit,“ tvrdí Osmanagič, který ještě ve dvou kopcích nedaleko Visocice identifikoval menší pyramidy.
Jeho spolupracovníci prý již v útrobáchVisocici odkryli hladké pískovcové desky, které měly tvořit podlahu pyramidy. Nalezli i kamenné bloky, jenž mají být stěnami stavby. Nyní Osmanagič hodlá dohledat kamenné schodiště i prý téměř čtyři kilometry dlouhý tunel, který všechny pyramidy spojuje.
Akdo podle něho pyramidu postavil? Ilyrové, tedy kmenová skupina, která obývala Balkán před příchodem Slovanů a jejíž pozdější osud není zdokumentován. Měli tak učinit před 12 tisíci lety. Jen pro srovnání: Egypťané postavili nejstarší známé pyramidy ve 3. tisíciletí před n. l.
„Historie civilizace musí být přepsána, Bosna se stane gigantem na archeologické mapě světa,“ nechal se slyšet Osmanagič, který se rád obléká podobně jako filmový hrdina a archeolog Indiana Jones.
Profesionální archeologové však v drtivé většině zastávají odlišný názor. „Již při velmi skrovných znalostech archeologie musí být každému jasné, že jediné, co v té době na evropském kontinentě stálo, byly maximálně ubohé chatrče. Řada lidí tehdy ještě žila v jeskyních,“ konstatuje Anthony Harding, předseda Evropské asociace archeologů (EAA), který Osmanagičovy objevy označil za „čistou fantazii“.
Velmi praktické důsledky ovšem mají aktivity amatérského archeologa pro obyvatele městečka, které se stejně jako celá země ještě vzpamatovává z občanské války (1992-95).
Na vykopávkách se podílejí nezaměstnaní muži z městečka, dobře na odbyt jdou všelijaké suvenýry. Místní cukrářský závod již uvedl na trh pralinky nazvané Bosenská sluneční pyramida, v lahvi pyramidového tvaru se prodává brandy.
„Dej Bože, ať tady tu pyramidu najdou,“ svěřil se reportérům Rasim Kilalič, důchodce, který svůj letní domek blízko vykopávek přeměnil na kavárnu. A na nedostatek hostí si údajně nemůže stěžovat.
Také Osmanagič není jen otrokem vědy. V roce 2008 by tu rád otevřel archeologický park, patrně s názvem „Bosenské Údolí pyramid“. Přestože zatím všechny práce financoval ze svého, v budoucnu chce požádat o pomoc bosenské úřady.
Experti však míní, že by se měl spíše obrátit na banku: ta by měla pro jeho podnikatelského ducha jistě větší pochopení.

 

Experti prozkoumají „pyramidu“ v Bosně

06.06.2006

Sarajevo - Tým složený z expertů UNESCO se vydá do Bosny, aby prověřil pravost údajné pyramidy, kterou před nedávnem odhalili archeologové na kopci Visočica nedaleko bosenské metropole Sarajevo. Amatérský objevitel pyramidy Semir Osmanagič sice tvrdí, že o podvrh nejde, ale evropští archeologové říkají, že pyramida v Bosně a Hercegovině je nesmysl. Pravost objevu však potvrdil jeden z egyptských vědců, kteří se specializují na pyramidy. Podle něho jde o primitivní pyramidu z blíže neznámého období. Na jedné ze stran kopce Visočica se totiž údajně nacházejí kamenné bloky, na nichž jsou patrné stopy po cementu, který se používal při stavbě egyptských pyramid.

Návrat na předchozí stránku